Yangınlar, doğal bir afet sınıfına girmektedirler. Genellikle kazalar neticesinde ortaya çıkmakta olan, kimi zaman kişinin malına, kimi zamanda can kayıplarına neden olabilen, ama her halükarda sonuçları oldukça ağır olan istenmeyen durumlardır. Bu durumların ortadan kalkması ya da önceden alınan tedbirler sonucu hafifçe atlatılması mümkündür. Bu tedbirlerden biri de yangın alarm sistemlerinin kullanılmasıdır.

Farklı farklı yapılardan ve ögelerden oluşan yangın alarm sistemleri, yangın henüz başlamadan önce devreye girerek, bildirim yoluyla alarm haber alma merkezini ya da direkt kişinin kendisini uyarmakta olan sensörlü cihazlardan meydana gelmekte olan alarm sistemleridir. Bu yangın alarm sistemleri iki farklı türde bulunmaktadır. Bunlardan biri analog adresli yangın alarm sistemleridir.

Analog adresli yangın alarm sistemlerinde, konvansiyonel sistemlerdeki gibi bölge hatları bulunmamaktadır. Bu sistemlerde dedektörlerin bağlanmakta olduğu çevirim hatları bulunmaktadır. Panelden bir kablo çıkmakta ve sırasıyla algılama elemanlarını dolaşmaktadır. Bu elemanlar sırasıyla adresli duman alma dedektörü, adresli ısı dedektörü, adresli sıcaklık artış hızı dedektörü, adresli giriş modülü ve adresli çıkış modülü gibi alarm sistemi ögelerinden oluşmaktadır. Kullanılmakta olan toplam algılama elemanı sayısı eğer kullanılmakta olan adresli sistemin bir çevriminin kapasitesinden az ise son algılama elemanından sonra kablo tekrardan adresli algılama yangın sisteminin kontrol paneline geri getirilerek buraya bağlanır. Analog adresli yangın alarm sistemlerinin kapasitesi yaklaşık olarak 120 algılama elemanından oluşmaktadır. Günümüzde elektronik teknolojisinin ve kullanılmakta olan elektronik materyallerin sürekli gelişmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkması ile birlikte artık bu kapasitenin sayısı 200 elemandan da fazla eleman sayılarına ulaşabilmektedir.

Çevrimde bulunmakta olan sensörler ya da butonlar kendi içerisinde bölgelere de ayrılabilmektedir. Bu nedenle de panel, herhangi bir algılama elemanı ile rahatlıkla iletişime geçerek anlık durum bilgilerini öğrenebilmektedir. Her algılama elemanına farklı bir adres ve numara sağlanmaktadır. Bu durum ise hangi dedektör ya da butondan sinyalin gelmekte olduğunun anlaşılmasını sağlamaktadır. Ev ve iş yerlerinizi yangın gibi büyük bir afetten korumak için analog adresli yangın alarm sistemlerini kullanabilirsiniz.