Yangınlar kimi zaman sadece maddi zararlar verirken, kimi zamanda ölümlerle sonuçlanabilmektedir. Yangının büyüklüğü ne kadar büyük olursa olsun, kişinin canına ve malına oldukça büyük zararlar verebilmektedir. Bu nedenle bazı alarm sistemleri geliştirilmiş ve bu sistemler ile yangın yaşanmadan önlem alınabilmektedir.

Yangın alarmı sistemleri olası bir tehlike durumunda, daha yangının başlama anında tespitte bulunarak uyarı elemanları ile ilgili birimlere müdahale şansı tanıyan, yangın söndürme sistemlerini algılama elemanları aracılığı ile de ikaz etmesiyle, tehlike arz edebilecek birimleri devre dışı bırakmakta ve bununla beraber de insanların bu mekanı boşaltması için süre kazandırmakta olan bir ya da birçok sensörlü cihazdan oluşan sistemlerin genel adıdır. Her yangın alarm sistemi bir yangın algılama paneline sahip olmakla beraber bu panelde bulunan dedektörler, butonlar, siren ve flaşör gibi elemanlar yangın anında devreye girerek geri bildirimde bulunmaktadır.

Konvansiyonel yangın alarmı sistemleri, kullanılmakta olan bir algılama ve erken uyarı sistemi merkezi kontrol ünitesi ve algılama elemanlarının dahil olduğu bir sistemden meydana gelmektedir. Bir yangın panelinin sahip olduğu kapasiteyi, sistemin kullanılacağı bölge sayısı belirlemektedir. Her bölgeye ise birden fazla dedektör ve yangın ihbar butonu bağlanabilmektedir. Genel olarak konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde bir bölgeye en fazla 20 algılama elemanı bağlanabilmektedir. Bununla beraber alarm bağlatacak kişilerin genel olarak yapmakta olduğu hatalar, dedektör sayısını 20’ye bölüp kapasite seçimi yapmalarıdır. Yapılan bu hata sonucunda çoğunlukla sistem doğru çalışma sağlamayarak sorunları beraberinde getirmektedir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemleri panelinde aynı zamanda yangın alarm sirenlerinin bağlanmakta olduğu çıkışlar mevcuttur. Bu alarm ögeleri mekanda bulunmakta olan kişilere gerekli uyarıları vermekle görevlilerdir. Siren çıkışları haricinde ise kontakt çıkışları bulunmaktadır. Kuru kontakt çıkışları, hava damperleri ya da otomatik iletişim modülleri, bunun yanı sıra güçlü havalandırma sistemleri gibi sistemleri yangın anında çalıştırarak, yangının daha büyük bir felakete dönüşmeden önlenmesini sağlamaktadır.